/ CR30-15AC-Proximity Sensors-Autonics
40.56
SKU
Autonics-CR30-15AC
Category
Autonics Proximity Sensors
CR30-15AC-Proximity Sensors-Autonics quantity
Add to cart
Specifications
Data sheet
Wire type and power
AC 2-wire type
100-240VAC~
Sensing side diameter
M30
Sensing distance
15mm
Standard sensing target
50×50×1mm(iron)
Response frequency
20Hz
Current specification
Leakage current: Max. 2.2mA
Control output
Normally Closed
Material
Brass(nickel plated)
Protection structure
IP65
Approval
Environment_Ambient temperature
-25 to 70℃, storage: -30 to 80℃
Environment_Ambient humidity
35 to 95% RH, storage: 35 to 95% RH
Hysteresis(distance)
Max. 20% of sensing distance